جستجو:

اتصالات نوار تیپ (Drip tape fittings) چیست؟ کاربرد و طرز کار اتصالات نوار تیپ (Drip tape fittings) چگونه است؟

اتصالات نوار تیپ چیست؟ کاربرد و طرز کار اتصالات نوار تیپ چگونه است؟ کلیه اتصالات مورد استفاده در آبیاری به کمک نوارتیپ

کلیه اتصالات مورد استفاده در آبیاری به کمک نوارتیپ. قیمت اتصالات نوار تیپ. لوله های پلاستیکی بسیار نازک از جنس پلی اتیلن با قطره چکان هایی در فواصل 10 تا 30 سانتی متر. نوار آبیاری با قطره چکان هایی در فاصله 10 تا 30 سانت با آبدهی 1 تا 3 لیتر در ساعت و 2 تا 5 نازل ورودی و خروجی. نوار های آبیاری با قطره چکان های داخلی. انشعاب پلاستیکی یا بست ابتدایی برای وصل شدن به نوار آبیاری قطره ای. اتصالی جهت انشعاب گرفتن از خط لوله برای نوار آبیاری قطره ای. اتصالات مورد استفاده در آبیاری با نوارتیپ.

  • اتصالات نوار تیپ اتصالات نوار تیپ
  • نوار تیپ ابیاری قطره ای نوار تیپ ابیاری قطره ای
  • نوار تیپ قطره ای نوار تیپ قطره ای
  • نوار تیپ پلاکدار نوار تیپ پلاکدار
  • فشنگی نوار تیپ فشنگی نوار تیپ
  • بست ابتدایی نوار تیپ بست ابتدایی نوار تیپ
  • رابط های نوار تیپ رابط های نوار تیپ

تجهیزات دستگاه تولید نوار های آبیاری قطره ای پلاگ دار. نوارهای آبیاری قطره ای که دریپرها در کنار لوله قرار گرفته. نوار های آبیاری قطره ای که در اصطلاح درز از بغل هستند. نوار آبیاری که ضخامت دیواره لوله آن 200 میکرون باشد. ماشین کامل خط تولید نوار تیپ به همراه قطعات یدکی. نوار آبیاری قطره ای تولید شده در کشور یونان. نوارتیپ های 175 تا 200 میکرون آبیاری قطره ای با دبی 1.5 تا 3 لیتر در ساعت.

نوارهای پلاستیکی مشکی رنگ با ضخامت ۱۵۰ تا ۲۰۰ میکرون با سوراخ هایی جهت خروج تدریجی آب جهت آبیاری قطره ای. نوار آبیاری قطره ای برای استفاده در طرح های آبیاری تحت فشار . شیرآلاتی که جهت کنترل انشعابات آبیاری به روش تیپ استفاده میشوند. لوله هایی با دیواره بسیار نازک از جنس پلی اتیلن شبیه به نوار که جهت آبیاری قطره ای استفاده میشوند. نوار هایی از جنس پلی اتیلن یا پلی پروپیلن با سوراخ هایی جهت خروج قطره ای آب. نوار های آبیاری قطره ای از جنس پلی اتیلن و پلی پروپیلن. نوار آبیاری با قطره چکان هایی در فاصله 10 تا 30 سانت با آبدهی 1 تا 3 لیتر در ساعت و 2 تا 5 نازل ورودی و خروجی.

نوار آبیاری قطره ای با مارک رویال دریپ. همان نوارتیپ است که جهت آبیاری قطره ای استفاده میشود. کلیه اتصالات که از جنس فولاد ساخته میشوند شامل زانو و سه راه و تبدیل و.... اتصالاتی که برای استفاده در خط لوله باید آنها را به لوله جوش داد. انواع اتصالات فولادی بدون درز مانیسمان در مارک های بنکن و دلتا برای مصارف گاز. ملزومات مورد استفاده در لوله کشی آبیاری زیرسطحی. اتصالات مرتبط با انجام آبیاری قطره ای..

کلیه اتصالاتی که در خطوط لوله های چدنی به کار میروند و از جنس چدن داکتیل ساخته شده اند. اتصالات رزوه ای و جوشی پلی اتیلن. رابط دو سر نوار آبیاری قطره ای که بوسیله مهره پیچی آب بندی میشود. کلیه اتصالاتی که در خطوط لوله پلی اتیلن کاربرد دارند و جنس بیشتر آنها از پلی پروپیلن کوپلیمر هست. اتصالاتی که در لوله کشی های فاضلاب کاربرد دارند. کلیه اتصالاتی که در عملیات نصب و اجرای خطوط انتقال گاز کاربرد دارند مانند اتصالات الکتروفیوژن. نوع خاصی از اتصالات هستند که جنس آنها از چدن یا فولاد هست و با پیچ و مهره محکم میشوند.

کلیه اتصالاتی که در لوله کشی آبیاری تحت فشار بارانی مورد استفاده قرار میگیرد. رابط های PVC که در خطوط لوله فاضلابی بوسیله چسب به لوله آب بندی میشود. نوارهای مخصوص انتقال آب در آبیاری که از دو لایه ساخته شده اند. کلیه اتصالات و فیتینک هایی که در لوله کشی ها و پایپینگ مسی استفاده می شوند. نوار های مخصوص آبیاری قطره ای مزارع با قطره چکان هایی در امتداد نوار. اتصالاتی که از جنس آهن میباشند. کلیه اتصالات لوله پلیکا (PVC).

فیتینگ های فشاری پنوماتیک پلاستیکی. نوار آبیاری قطره ای دو لایه ساخته شده در کشور آمریکا. اتصالات جوشی در جنس های مختلف فلزی و پلیمری. اتصالات رزوه ای نیاز به جوش دادن به لوله را ندارند. اتصالات اغلب از جنس پلی پروپیلن که بوسیله پیچ محکم میشوند. اتصالات جوشی فولادی و استیل مرتبط با صنایع نیروگاهی، پالایشگاهی، نفت، گاز و پتروشیمی. اتصال رابط که دو سر نوار آبیاری قطره ای را به هم وصل میکند.

اتصالات نوار تیپ
All fittings used in drip tape irrigation

از سال های پیش که خطر کم شدن منابع آب برای کشاورزان روشن شد، استفاده از سیستم های هوشمند در چاه های آب و بهره گیری از روش های نوین آبیاری همچون آبیاری قطره ای و تحت فشار به عنوان جایگزین روش های آبیاری سنتی که در آن حجم زیادی از آب به هدر می رود، در دستور کار قرار گرفت.

آب حیاتی ترین نیاز کشاورزی است و وابستگی کشاورزی به آب بیش از سایر بخش ها است، با کاهش بارندگی در سال های اخیر، شیوه آبیاری از شکل سنتی به سمت روش های علمی و بهینه آبیاری مانند آبیاری قطره ای تیپ در حال تغییر است. اجرای نوار تیپ به لحاظ افزایش بازدهی آب و کاهش مصرف آن اهمیت بالایی دارد و یکی از ضرورت ها با توجه به وضعیت اقلیمی، صرفه جویی در مصرف آب است.

سالانه اجرای سامانه نوین ابیاری در 250 هزار هکتار زمین در دستور کار قرار می گیرد و در سال گذشته با توان فنی و مهندسی داخل کشور در راستای اقتصاد مقاومتی بیش از 300 هزار هکتار زمین زیر پوشش سامانه های آبیاری قرار گرفت. ۸ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور باید تحت سامانه‌های نوین آبیاری قرار گیرد بنابراین تاکنون ۲۰ درصد از اراضی کشور تحت آبیاری‌های تیپ قرار گرفته‌اند که این رقم بدون در نظر گرفتن مناطق گرمسیری و خوزستان است.

از ابتدای اجرای طرح سال ۶۹ تاکنون، یک میلیون و ۷۴۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به نوارتیپ تجهیز شده است، این اقدام صرفه جویی در مصرف ۷.۵ میلیارد مترمکعب آب را به همراه داشته است و ۳۰هزار هکتار از مزارع گندم و جو تحت آبیاری تیپ قرار گرفته است. ایجاد استخر ذخیره آب ضرورت اجرای نوارتیپ است، در احداث این استخرها باید از روش های فنی برای جلوگیری از هدررفت، نفوذ یا تبخیر آب استفاده شود.

روباز بودن استخرهای ذخیره آب به افزایش تبخیر می انجامد، کشاورزان با دیدن کاهش میزان ذخیره آب در استخر، دوباره به برداشت آب از چاه اقدام می کنند که چندباره به چرخه تبخیر تبدیل می شود و این روند ادامه می یابد. ایجاد استخر ذخیره گام اول احداث روش نوین آبیاری است و کشاورزان چاره ای جز این ندارند.

احیا و مرمت قنوات، احداث شبکه های آبیاری و زهکشی، اجرای عملیات لوله گذاری، تسطیح اراضی کشاورزی و اجرای طرح پوشش انهار سنتی از جمله اقدام هایی است که در سال های گذشته توسط سازمان جهاد کشاورزی برای بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی صورت گرفته است.

با اجرای طرح نوار تیپ راندمان آبیاری از 30 درصد سنتی به 70 الی 90 درصد افزایش پیدا می کند. برای محصولی مثل پنبه می توان از روش آبیاری تیپ استفاده کرد اما لازم است در 5 تا6 ماه مدت زمان کشت محصول، سه بار در هفته زمین ها آبیاری شوند یعنی کشاورز حداقل 60 آبیاری دقیق انجام دهد تا به بهره وری 90 درصدی تعیین شده برسد.

کاربرد اتصالات نوار تیپ
طرز کار اتصالات نوار تیپ

سوالات کاربران در مورد اتصالات نوار تیپ چیست؟